2. LİG ELEMELERİ FORMATI

10 takımın mücadele edeceği League of Legends Türkiye 2. Ligi bu yaz başlıyor. 

Lige katılacak takımları belirlerken şans faktörünü azaltarak en iyi takımların öne çıkmasını istiyoruz. Bunu sağlamak adına 4 açık eleme, 1 kapalı eleme ve 1 son şans elemesinden oluşacak turnuvalar serisi bizi bekliyor.

Bütün aşamalar Türkiye sunucusunda oynanacak.

 

AÇIK ELEMELER

2. Lig elemeleri, düzenlenecek dört farklı açık eleme turnuvasıyla başlayacak. Açık elemelerde eşleşmeler, üç maçlık seriler üzerinden oynanacak. Her açık elemenin en başarılı sekiz takımı kapalı elemelere katılım hakkı kazanacak.

 

KAPALI ELEME

Açık elemelerden yükselen 32 takımın katılımıyla düzenlenecek olan kapalı elemede bütün eşleşmeler üç maçlık seriler üzerinden oynanacak. Turnuva ağacında kaybedenler grubu da olacak.

Kapalı elemenin en başarılı sekiz takımı Türkiye 2. Ligi’ne katılmaya hak kazanacak. 

 

SON ŞANS ELEMESİ

Lige katılamayan ancak sıralama olarak son 16 aşamasının içerisinde olan takımlar bir son şans elemesine katılacak.

Son şans elemesi için yeniden eşleştirme yapılmayacak. 16 takım, kapalı elemede ilerledikleri aşamaya göre yerleştirildikleri yeni bir tekli eleme turnuva ağacında karşı karşıya gelecek ve en başarılı iki takım lige katılmaya hak kazanacak.

 

TÜRKİYE 2. LİGİ

Son şans elemelerinden gelecek iki takımla birlikte ligde mücadele edecek takım sayısı ona tamamlanacak. 

Lig şampiyonu, 2024 Şampiyonluk Ligi’ne katılmaya hak kazanacak. Lig ikincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü ise düşme/kalma turnuvasına katılmaya hak kazanacak. En düşük şampiyona puanına sahip ŞL takımının da katılacağı bu turnuvanın en başarılı iki takımı da 2024 Şampiyonluk Ligi’ne yükselecek.

Özet olarak Türkiye 2. Ligi’nden en az 2, en fazla 3 takım 2024 Şampiyonluk Ligi’nde yer alacak.

 

TARİHLER

Kayıt, turnuva başlangıcı ve lig başlangıcı için tarihler önümüzdeki günlerde LoLespor sosyal medya hesaplarından duyurulacak.