2023 YILINDA ŞAMPİYONLUK LİGİ VE 2. LİG FORMATI

Şampiyonluk Ligi 2023 Kış Mevsimi, 26 Ocak’ta başlıyor. Yeni sezonda birçok değişiklik var. İlk karşılaşmanın seçim/yasaklama ekranına geçmeden önce değişiklikleri kısaca hatırlatmak istedik.

2023 KIŞ MEVSİMİ

Şampiyonluk Ligi'nde 2023 Kış Mevsimi, sekiz takımın katılımıyla gerçekleşecek. Bu takımlar;

5 Ronin
Beşiktaş Esports
Dark Passage
DenizBank İstanbul Wildcats
FUT Esports
Galakticos
NASR Esports
Papara SuperMassive

Karşılaşmalar çevrimiçi oynanacak ve oyuncular karşılaşmalara takım evleri üzerinden katılım gösterecek. Artık Türkçe olarak da yayınlanan LEC maçlarıyla çakışmaması için Şampiyonluk Ligi heyecanı perşembe ve cuma günlerine taşınacak. Karşılaşmalar saat 19.00’da başlayacak.

İlk hafta fikstürü:

Lig Aşaması

8 takım ilk olarak yedi hafta boyunca sürecek lig aşamasında mücadele edecek. Çift devreli lig usulü ilerleyecek aşamada karşılaşmalar tek maçlık seriler üzerinden oynanacak. 56 lig maçının (ve muhtemel tiebreak eşleşmelerinin) ardından puan tablosunda ilk altı sırayı alan takımlar mevsim finallerine katılmaya hak kazanacak.

Mevsim Finalleri

Bütün eşleşmelerin beş maçlık seriler üzerinden oynanacağı mevsim finallerinde format, geçen yıllara kıyasla biraz farklı. Artık ligi ilk iki sırada bitiren takımlar, mevsim finallerinde alacağı tek mağlubiyet ile elenmiyor, mücadeleye devam etmek için bir fırsatları daha oluyor.

  • 1. turda lig aşamasını üçüncü sırada tamamlayan ekip, beşinci ya da altıncı sırada tamamlayan ekibi rakibi olarak seçer.

  • Seçilmeyen ekip, lig aşamasını dördüncü sırada bitiren takımla eşleşir.

  • 1. turun kazananları, 2 turda birbirleriyle karşılaşır. Kazanan takım yarı finale yükselir.

  • 2. turun diğer eşleşmesi, lig aşamasını lider bitiren takım ile ikinci sırada bitiren takımı karşı karşıya getirir. Eşleşmenin galibi adını Kış Mevsimi Finali’ne yazdırır. Eşleşmenin mağlubu ise yoluna yarı finalden devam eder.

  • Yarı final eşleşmesini kazanan takım, Kış Mevsimi Finali’ne yükselir. Kaybeden takım ise 2023 Kış Mevsimi’nin üçüncüsü olarak ilan edilir ve EMEA Masters Ön Eleme Aşaması’na katılım hakkı kazanır. 

  • Kış Mevsimi Finali’nin şampiyonu ve ikincisi, EMEA Masters’a direkt olarak grup aşamasından başlama hakkı elde eder.

 

EMEA Masters

13 ERL bölgesinin en iyi takımlarını ağırlayan EMEA Masters’ta Şampiyonluk Ligi üç takımla temsil edilecek. Şampiyonluk Ligi, Fransa ligi LFL ile birlikte EMEA Masters’a en fazla takım gönderen yapı konumunda

28 takımın mücadele edeceği EMEA Masters’a dair bilgilendirici içerikleri mevsim içerisinde sizlerle paylaşacağız.

2023 YAZ MEVSİMİ

Şampiyonluk Ligi’nde 2023 Yaz Mevsimi, aynı sekiz takımın katılımıyla gerçekleşecek ve kış mevsimiyle aynı format uygulanacak. Mevsimin en başarılı üç takımı yine EMEA Masters’da mücadele edecek. 

TÜRKİYE 2. LİGİ

Türkiye’deki LoL esporunun yeni düzeniyle birlikte Akademi Ligi’ne veda ediyoruz. Haziran ayından itibaren, 10 takımın mücadele edeceği 2. lig  hayatımıza dahil oluyor. 2. ligdeki takımlar, başarı gösterdikleri takdirde Şampiyonluk Ligi’ne yükselme fırsatı elde edecek. 

2. lige takımların nasıl katılacağına ve ligin formatının nasıl olacağına dair ayrıntıları ilerleyen dönemde sizlerle paylaşacağız.

2024 ŞAMPİYONLUK LİGİ

2024 yılında Şampiyonluk Ligi’ndeki takım sayısı 10’a çıkacak. 2023 Türkiye 2. Ligi Yaz Mevsimi’nde mücadele edecek 10 takımın, 2024 Şampiyonluk Ligi’ne yükselmesi için iki farklı yol bulunuyor.

Yol 1: 2. Lig Şampiyonluğu

Lig aşaması ve 2. lig finallerini başarıyla tamamlayıp 2023 Türkiye 2. Ligi Yaz Mevsimi şampiyonu olan takım, 2024 Şampiyonluk Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanacak.

Yol 2: Düşme/Kalma Turnuvası

2023 Türkiye 2. Ligi Yaz Mevsimi şampiyonunu belirledikten sonra dört takımın katılımıyla bir düşme/kalma turnuvası düzenlenecek. Bu takımlar:

  • Türkiye 2. Ligi ikincisi

  • Türkiye 2. Ligi üçüncüsü

  • Türkiye 2. Ligi dördüncüsü

  • Toplam şampiyonluk puanı* en düşük olan Şampiyonluk Ligi takımı

 

Bu turnuvanın en başarılı iki takımı da 2024 Şampiyonluk Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanacak.

* Şampiyonluk Puanı: Şampiyonluk Ligi’nde mücadele eden takımların, iki mevsim içinde elde ettikleri dereceye göre aldığı puandır.

Yeni formatı anlamanın ve ona alışmanın zor olabileceğinin farkındayız. Yıl boyunca üreteceğimiz içerikler, yapacağımız duyurular ve sunucularımızın ısrarlı hatırlatmaları eşliğinde LoLespor tutkusuna dahil olan herkesin bu yeniliği kavraması için uğraşacağız.

Twitch ve Youtube kanallarımızda yapacağımız canlı yayınlarda görüşmek üzere! Son gelişmelerden haberdar olmak için LoLespor hesaplarını takip etmeyi unutmayın.