League of Legends Türkiye 2. Ligi Eleme Rehberi

Giriş ve Amaç

Bu rehber turnuvaya katılacak takımların ve oyuncular için önce çıkan bilgilendirmeleri edinmesi için hazırlanmıştır. Eleme kuralları ayrıca yayınlanacaktır.

Eleme kuralları bu rehber ile sınırlı değildir ve tüm takım/oyuncuların kuralları okuması gerekmektedir. Elemeye katılan takım/oyuncuların tüm kuralları okuduğu ve anladığı kabul edilir. Kurallar çerçevesinde verilecek tüm kararlar buna göre alınacaktır.

Oyuncu Uygunluğu

Oyuncular LoL Türkiye 2. Ligi elemelerinde mücadele edebilmek için aşağıdaki koşulları sağlamalıdır. 

  • Tüm oyuncular en az 16 (tam 16 yıl yaşamış olmalı) yaşında olmalıdır. 

  • Tüm oyuncuların EUW ya da Türkiye sunucusunda en az Dia3 hesabı olmalıdır. 

  • Elemeler için en az 5 oyuncu ile Sampiyonlukligi.com adresine kayıtlı oyuncular ile bir takım oluşturulmalıdır. 

  • Oyuncular kayıt olduktan sonra Faceit hesaplarını ve Discord hesaplarını yine Sampiyonlukligi.com ile bağlamalıdır. 

  • Oyuncular kayıt oldukları TR sunucusu hesaplarıyla oynamak zorundadır. Turnuva yönetiminden izin almadan sihirdar isimlerinde değişiklik yapamazlar.

  • Discord kanalına katılmayı da unutmayın!

 

Format

Açık Eleme

2. Lig elemeleri, düzenlenecek dört farklı açık eleme turnuvasıyla başlayacak. Açık elemelerde eşleşmeler, üç maçlık seriler üzerinden oynanacak. Her açık elemenin en başarılı sekiz takımı kapalı elemelere katılım hakkı kazanacak.

Kapalı Eleme

Açık elemelerden yükselen 32 takımın katılımıyla düzenlenecek olan kapalı elemede bütün eşleşmeler üç maçlık seriler üzerinden oynanacak. Turnuva ağacında kaybedenler grubu da olacak. Kapalı elemenin en başarılı sekiz takımı Türkiye 2. Ligi’ne katılmaya hak kazanacak. 

Son Şans Elemesi

Lige katılamayan ancak sıralama olarak son 16 aşamasının içerisinde olan takımlar bir son şans elemesine katılacak. Son şans elemesi için yeniden eşleştirme yapılmayacak. 16 takım, kapalı elemede ilerledikleri aşamaya göre yerleştirildikleri yeni bir tekli eleme turnuva ağacında karşı karşıya gelecek ve en başarılı iki takım lige katılmaya hak kazanacak.

 

Takvim

Açık Eleme Takvimi
  1. Açık eleme 24-25 Mayıs

  2. Açık eleme 29-30 Mayıs

  3. Açık eleme 1-2-Haziran

  4. Açık eleme 4-5 Haziran

Kapalı Eleme ve Son Şans Takvimi

Kapalı eleme ve son şans aşaması 8-12 Haziran tarihlerinde beraber oynanacaktır. Kapalı eleme karşılaşmaları devam ederken, son şans elemesi için belirlenen takımlar son 2 slot için mücadele etmeye devam edecektir.

 

Sunucu

Tüm karşılaşmalar Türkiye sunucusunda, güncel yama ile oynanacaktır.

 

Online Eleme İşleyişi

Hakemler

Hakemler oynanan maçın öncesinde, maç sırasında ve sonrasında maçla alakalı her konuda, soru ve durumda karar vermeye yetkili olan Turnuva Yetkilileridir. Hakemlerin görevi bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla aşağıdakileri kapsar:

- Maçlardan önce Takım kadrolarını kontrol edebilir
- Maç lobilerini kontrol edip ve izleyebilir
- Maç sırasındaki kural ihlallerine ceza vermek.
- Maçın bitimini ve sonucunu onaylamak.

Kararların Kesinliği

Eğer bir hakem hatalı karar verirse, karar iptal edilebilir. Turnuva yetkilileri kendi takdirlerine göre, verilen kararda uygun prosedürün izlenip izlenmediğine karar vermek için maç sırasında veya sonrasında verilen kararı değerlendirebilirler. Eğer prosedüre uyulmamışsa, Turnuva yetkilileri hakem kararını imkân dâhilinde geçersiz kılma haklarını saklı tutar. Turnuva yetkilileri, turnuva boyunca verilecek tüm kararlarda her zaman son sözü söyleme yetkisine sahip olacaktır.

Ekipman

Takımlar ve oyuncular ekipmanlarının düzgün çalışmasıyla yükümlüdür. Herhangi bir ekipman arızasında yedek ekipmanıyla oynamaya devam edebilmelidir. 

Herhangi bir arıza ya da sorun durumunda hızlı bir şekilde Discord üzerinden turnuva hakemlerine bilgi verilmelidir. 

Elemeler başlamadan önce DDoS’tan korunma rehberine göz gezdirebilirsiniz.

Takım İletişimi

Açık elemelerde takımlar istedikleri bir sesli iletişim programını kullanabilirler. Hakemlerle iletişime geçmek için Discord kanalındaki genel destek kanalını kullanarak iletişim kurabilirler. 

Kapalı elemelerde sesli iletişim ve yazılı iletişim için takımlar Discord kanalında takımlara özel açılan kanalları kullanmaları gerekmektedir.


Şikayetler ve Sorunlar

Tüm turnuva süresince eşleşmelerle ilgili yapılacak şikayetler için takımların video kaydı sunması zorunludur. Yaşanabilecek sorunlar tespit etmek amacıyla oyuncunun gözünden alınan video kaydı en hızlı şekilde hakemlere ulaştırılmalıdır. Şikayetin durumuna göre hakemler oynanan serinini/maçın devam etmesine karar verebilir, maçı/seriyi durdurabilir ya da sonrasında karar vermek için maçın/serinin tamamlanmasına karar verebilir. Ekran kaydı için oyuncular ShadowPlay kullanabilir. Nasıl kurulacağını ve adımları Discord sunucusunda bulabilirsiniz.

 

Oyuncu Sorumlulukları

Tüm oyuncuların, belirlenen maç saatinden en az 1 saat önce turnuvanın oynanacağı sunucuda maça başlamaya hazır olması gerekir. Bununla sınırlı olmamakla birlikte hazır olmak, kadrodaki beş oyuncunun istemci yamalarını yapmış, oyun içi ayarlarını tamamlamış ve rün sayfalarını hazırlamış olması anlamına gelir.

Maç başlamadan önce oluşabilecek tüm sorunların çözülmesi gerekmektedir. Maç sırasında oluşan.  Bağlantı veya Donanım Sorunları, Turnuva Hakemleri tarafından elenmenize yol açabilir.

Tüm oyuncuların oyunu oynamaya uygun olduğundan emin olunmalıdır. Takım oyunlarında, tüm oyuncuların oynadıkları takıma turnuvanın oynanacağı platform üzerinden kayıtlı olmaları gerekmektedir. 

Takımlardan bütünmaçları esnasında ellerinden gelenin en iyisini yapmaları ve turnuvanın gerçek veya algılanan bütünlüğünü tehlikeye atabilecek davranışlardan kaçınmaları; sportmenlik, doğruluk ve dürüst oyun prensiplerinin dışına çıkmamaları beklenir. Bu kuralın ihlali halinde lig yetkilileri tarafından belirlenen cezalar uygulanır. Kural ihlalleri hakkındaki tüm kararlar ligin takdirindedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bu alan oyunculardan gelen sorulara göre tüm eleme süresince güncellenecektir. Bu nedenle sık sık takip etmeyi unutmayın. Daha fazla sorunuz varsa Discord kanalından bize ulaşabilirsiniz.

 

S: Türkiye League of Legends 2. Ligi Nedir?

C: Türkiye League of Legends 2. Ligi, Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin bir alt ligidir. 10 takım mücadele eder. 9 hafta sürecek lig aşamasından ve 2. Lig finallerinden oluşur. Lig aşaması, çift devreli lig usulü oynanır ve bütün eşleşmeler tek maçlık seriler üzerinden oynanır. Lig aşamasının en başarılı 6 takımı adını 2. Lig finallerine yazdırır. 2. Lig finallerinde bütün eşleşmeler beş maçlık seriler üzerinden oynanır. 

S: 2. Lig’den Şampiyonluk Ligi’ne Geçiş Var Mı?

C: 2023 Yaz Mevsimi’nde 2. Lig şampiyonluğuna ulaşacak olan takım, 2024 Şampiyonluk Ligi’ne katılmaya hak kazanır. 2. Lig finallerinde ikinci, üçüncü ve dördüncü sırayı alan ekipler ile Şampiyonluk Ligi’nde en düşük şampiyona puanına sahip olan takım bir düşme/kalma turnuvasında mücadele eder. Dört takımlı turnuvanın en başarılı iki takımı da 2024 Şampiyonluk Ligi’nde mücadele etme hakkı kazanır.

S: 15 yaşındayım, elemelere katılabilir miyim?

C: Elemelere sadece her elemenin başlangıç gününde tam 16 yaşını doldurmuş/dolduracak oyuncular katılabilir. Örnek: 24 Mayıs tarihindeki elemeye, 24 Mayıs 2007 yılında doğan oyuncular katılabilir. 

S: Hesabımda yeterli şampiyon yok, ne olacak?

C: Rakibinizle konuşarak, seçim ve yasaklamalarınızı eşleşme öncesinde yapabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için Discord kanalını kontrol etmeyi unutmayın.

S: Bir takımla sözleşmem varken elemelere katılabilir miyim?

C: Elemelerde mücadele edecek oyuncuların başka takımlarla sözleşmesi olmamalıdır. Farklı lig ve takımlarda sözleşmeli olarak mücadele edecen oyuncular elemelere katılamaz. 

S: EUW Sunucusu’nda en az Elmas 3 olan bir hesaba sahibim ancak TR’deki hesabım daha alt seviyede. Elemelere katılabilir miyim?

C: Elemelerde mücadele etmeniz için en az bir hesabınızın Elmaz 3 veya daha yüksek seviyede olması yeterlidir. Türkiye’deki hesabınızın daha alt kümede olması turnuvaya katılım için bir sorun yaratmayacaktır. 

S: Turnuva içinde takım değişimi yapabilir miyim?

C: Oyuncular, kayıt yaptıkları takımla birlikte ilgili elemeyi tamamlamak zorundadır. Aynı eleme etabında farklı takımlar için oynamaya izin verilmez. Takım değişimi ancak ilgili eleme aşaması bittikten sonra mümkündür. 

S: Kapalı elemeye katılım hakkı kazanan takım yeniden açık elemeye katılabilir mi?

C: Açık elemede başarı yakalayarak kapalı elemeye katılım hakkı kazanan takımlar yeniden açık eleme turnuvasına katılamazlar.