Türkiye LoL 2. Ligi 2024 Sezonu

LİG AŞAMASI

Türkiye LoL 2. Ligi aynı Şampiyonluk Ligi gibi iki mevsimden oluşacak. Takımlar iki mevsim mücadele ederek Şampiyonluk Ligi’ne yükselmek için puanlar toplayacak. 10 takımdan oluşan Lig aşaması, bütün eşleşmelerin tek maçlık serilerden oluştuğu çift devreli lig formatında oynanacak.

MEVSİM FİNALLERİ

Şampiyonluk Ligi Finalleri ile aynı formata sahip olan 2. Lig Finalleri’nde bütün maçlar beş maçlık seriler üzerinden oynanacak.

YÜKSELME/DÜŞME TURNUVASI

2 mevsim boyunca mücadele edecek takımlar her mevsim aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi puanlar kazanacak.

İki mevsim sonunda en çok puana sahip olan takım direkt olarak Şampiyonluk Ligi’ne katılma şansı elde edecek. Ardından Şampiyonluk Ligi’ne katılma şansı elde edecek diğer takımları belirlemek için 4 takımın katılacağı bir yükselme turnuvası düzenlenecek. Bu turnuvaya sırasıyla aşağıdaki takımlar katılacak;

- Şampiyonluk Ligi’nin iki mevsiminde de toplam en az puanı toplayan takım
- Türkiye LoL 2. Ligi’nin iki mevsiminde de en çok puan toplayan 2. ve 3. takım
- Türkiye LoL 2. Ligi Yaz Mevsimi Finali Şampiyonu

Daha açıklayıcı olması için, eğer Türkiye LoL 2. Ligi Yaz Mevsimi Finali Şampiyonu olan takım zaten yükselme turnuvasına katılmaya ya da Şampiyonluk Ligi'ne yükselmeye hak kazanmışsa, yerine iki mevsimde de en çok puan toplayan sıradaki takım katılma hakkı kazanacaktır.

Yaz mevsimi sonunda düzenlenecek bu turnuva, çifte eliminasyon sistemiyle oynanacak ve en iyi 2 takımın Şampiyonluk Ligi slotunu hak kazanmasıyla 2025 yılında Şampiyonluk Ligi yeniden 10 takımlı sisteme geçecektir.
İlk maç için en yüksek sıralamaya sahip takımın rakibini seçme şansı olacaktır.

TCL SIRALAMASI NASIL OLACAK?

Türkiye Şampiyonluk Ligi de 2 mevsimden oluşacak ve aşağıdaki puan tablosuna göre takımların iki mevsim puanları belirlenecek.